Program dofinansowań
W marcu Urząd Miasta w Pile rusza z nowym programem dofinansowań dla mieszkańców miasta, obejmującym sterylizacje, kastracje oraz chipowanie psów i kotów. Jest to dobry moment aby zastanowić się nad wykonaniem takiego zabiegu u naszego pupila. Przy okazji odpowiem także na pytania związane z programem które często padają w gabinecie.
Zacznijmy od tego dlaczego warto wykonywać zabiegi sterylizacji i kastracji u zwierzą domowych.
Kastracja i sterylizacja to zabiegi chirurgiczne obejmujące usunięcie gonad (jąder u samców, jajników wraz z macicą u samic, rzadziej usuwa się same jajniki). Oczywiście ich głównym celem jest ograniczenie niekontrolowanego rozmnażania zwierząt. Jakie oprócz tego niosą one ze sobą korzyści? U samic zapobiegamy rozwojowi ropomacicza (częstej choroby wieku starszego, przy której leczeniem z wyboru jest właśnie sterylizacja) oraz przeciwdziałamy pojawianiu się guzów listwy mlecznej. U samców kastracja zapobiega chorobom prostaty (rozrostowi i nowotworom), nowotworom jąder oraz guzom hormonozależnym. Ponadto poprzez zabieg uzyskujemy uspokojenie u zwierzą z problemami behawioralnymi takimi jak np. agresja, co ułatwia pracę ze zwierzęciem oraz przyspiesza powrót do psychicznej równowagi. Pamiętajmy że dopuszczenie suczki do samca aby jednorazowo zaszła w ciążę, nie wpływa w żaden sposób na jej zdrowie ani nie zapobiega późniejszym problemom z układem rozrodczym ! Oczywiście kastracja czy sterylizacja nie są obojętne dla organizmu zwierzęcia, jednak korzyści z nich wynikające zdecydowanie przewyższają ewentualne skutki uboczne, takie jak np. tendencja do otyłości.
Jeśli zwierzę jest już wysterylizowane to warto pomyśleć o elektronicznym znakowaniu ponieważ już w tym roku ma wejść w życie obowiązek chipowania zwierząt. Projekt ustawy przewiduje obowiązkowe chipowanie psów przed pierwszym szczepieniem na wściekliznę oraz kotów do 12 miesiąca życia, a za niedopełnienie obowiązków będzie groziła kara grzywny. Pamiętajmy że celem chipowania zwierząt jest zapobieganie bezdomności oraz ułatwienie identyfikacji. Czipowanie jest także niezbędne jeśli chcemy zabrać zwierzę za granicę.
Umawiając pupila na zabieg pamiętajmy także o tym iż pies (samiec) powinien mieć ukończone 12 miesięcy, a kocur 7 miesięcy, natomiast suczka lub kotka nie mogą być w cieczce/ rui. W przypadku samic, przed zgłoszeniem się do programu najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii odnoście wyboru właściwego terminu zabiegu, lub wdrożenia antykoncepcji aby ten zabieg umożliwić, ponieważ zgoda na dofinansowanie obowiązuje tylko na określony czas.
Wśród właścicieli panuje błędne przekonanie że do programu mogą zgłosić się jedynie osoby z niskim przychodem, lub posiadające zwierzęta adoptowane ze schronisk, albo po prostu będące mieszańcami. W rzeczywistości do programu może zgłosić się każdy kto jest zameldowany w Pile. Pochodzenie zwierzęcia, jego wartość lub rasa, a także dochód właściciela nie mają znaczenia przy udzielaniu dofinansowań. Wielkość dofinansowania zależy od rodzaju zabiegu oraz wielkości zwierzęcia i może ono wynieść nawet do 300 zł i maksymalnie do 50% ceny zabiegu. Do zgłoszenia trzeba jedynie dołączyć dokument potwierdzający prawa do zwierzęcia, np. ksero książeczki zdrowia, umowy adopcyjnej lub paszportu, oraz w przypadku psa zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.