PROBLEMY JELITOWE U SHIH-TZU
Mam problem z moim 5-letnim Shih-tzu. Otóż psu od jakiegoś czasu mocno przelewa się w brzuchu. Od czasu do czasu ma luźne kupy, zdarza się, że nie wytrzyma i załatwi się w domu, często go wzdyma i to tyle. Piesek był u lekarza wielokrotnie, wiadomo, że nie ma pasożytów. Nie drapie się, więc lekarz wykluczył alergię pokarmową. Od trzech tygodni podaję probiotyki, które nic nie dają. Kupiłam mu karmę gastrointestinal, ale po dwóch tygodniach bez rewelacji. Lekarz, do którego chodzę, zapewnia mnie, że pies „po prostu tak ma” albo podjada na dworze tylko, że ja mu takich rzeczy zabraniam. Bardzo proszę o pomoc.
Pani Jadwigo, opisane przez Panią problemy jelitowe mogą być skutkiem wielu chorób i zaburzeń funkcji układu pokarmowego. Niestety na podstawie tego, co Pani napisała, nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest przyczyna problemu, ale jeśli piesek nie miał żadnych innych dodatkowych badań, to wskazane jest ich przeprowadzenie, aby postawić ostateczną diagnozę. Na pewno nie bagatelizowałabym takich objawów, jakie Pani opisała, ponieważ ich przyczyną mogą być schorzenia, które niezdiagnozowane potrafią doprowadzić do trwałego uszkodzenia jelit, a co za tym idzie zaburzeń wchłaniania i wyniszczenia organizmu.
Większość chorób wywołujących biegunkę prowadzi do zwiększenia zwartości wody w kale. Dzieje się tak za sprawą zwiększenia wydzielania wody do światła jelita, np. w przypadku chorób tła bakteryjnego, lub zmiany przepuszczalności błony śluzowej jelit jak ma to miejsce przy enteropatii białkogubnej. Biegunka może się także pojawić jako następstwo zaburzeń wchłaniania, kiedy to dochodzi do utraty spójności kosmków jelitowych. Często dzieje się tak przy infekcjach wirusowych lub chorobach naciekających ścianę jelit np. chorobach zakaźnych, nowotworowych lub zapalnych. Biegunka może być obecna także przy zapaleniu trzustki, młodzieńczym zap. trzustki (ZNT), chorobach wątroby, niedoczynności kory nadnerczy, przy nowotworach, ciałach obcych i wielu innych schorzeniach.
Z kolei gazy jelitowe są produktem ubocznym fermentacji bakteryjnej. Często ich przyczyna ma podłoże dietetyczne, na przykład obecność w pokarmie wysoce strawnego włókna pokarmowego lub węglowodanów niepodlegających trawieniu, błędów żywieniowych bądź gwałtownej zmiany diety. Ryzyko powstania wzdęć zwiększa się przy pewnych chorobach, które doprowadzają do zaburzeń wchłaniania. W takim przypadku niewchłonięte składniki odżywcze obecne w jelicie fermentują, wytwarzając gazy w nadmiarze. Właściciele rzadko zdają sobie sprawę z tego, że zwykły plasterek sera czy kawałek parówki podany zwierzęciu z nietolerancją pokarmową może wywołać gwałtowną reakcję ze strony układu pokarmowego.
Odgłosy przelewania się w brzuchu, tak jak u ludzi są do pewnego stopnia fizjologiczne, jednak nadmierne bulgotanie może być wynikiem wzmożonej perystaltyki lub wzdęć i bardzo często towarzyszy chorobom jelit.
Jak widać lista schorzeń układu pokarmowego wywołujących wzdęcia, przelewanie się w brzuchu czy biegunki jest bardzo długa. Diagnostyka problemów żołądkowo-jelitowych nie należy do najłatwiejszych i często obejmuje szereg badań takich jak morfologia, biochemia, pobranie wymazów na posiew, próbek kału czy wykonanie endoskopii z biopsją. Nie można stwierdzić, że pies cierpi na problemy żołądkowo-jelitowe z powodu błędów żywieniowych tylko na podstawie wykluczenia pasożytów i alergii. Jeśli problem nawraca, trzeba przyjrzeć mu się dokładniej i wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny.