Łupież
Mój pies ( 8 lat, mieszaniec) od ponad roku ma problem z łupieżem. Próbowałam się go pozbyć kąpiąc psa w różnych szamponach, zmieniałam też karmę ponieważ słyszałam że to może być od jedzenia. Niestety łupież nie zniknął. Mój weterynarz twierdzi że to „wada piękności”. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na pozbycie się łupieżu?
Pani Aniu, łupież czyli nadmierne złuszczanie zrogowaciałego naskórka to objaw mogący mieć wiele przyczyn. Łupież bywa często wynikiem chorób pasożytniczych skóry, takich jak wszy, wszoły, nużyca, świerzb drążący czy cheyletielloza (łupież wędrujący). Wszystkim tym chorobom mogą towarzyszyć objawy dodatkowe, takie jak świąd, zaczerwienienie skóry, stany zapalne, rumień, wykwity czy utrata sierści. Poza chorobami pasożytniczymi łupież może towarzyszyć grzybicy, alergiom, niedoczynność tarczycy czy nadczynności kory nadnerczy. Także bez wizyty u lekarza weterynarii i właściwej diagnostyki wyeliminowanie łupieżu na własną rękę często jest niemożliwe.
Jeśli chodzi o możliwe przyczyny łupieżu które właściciel może sam rozpoznać i wyeliminować są to: zła dieta, nieodpowiednia pielęgnacja, oraz stres.
Jedną z częstszych przyczyn łupieżu jest niewłaściwa dieta. Słabej jakości, źle zbilansowana, uboga w aminokwasy, kwasy tłuszczowe Omega-3 i 6, oraz makro- i mikroelementy. Należy zastanowić się czy Pani pies dostaje odpowiedniej jakości karmę. Niedobory mogą wystąpić przy diecie zarówno gotowej ( komercyjnej ) jak i przygotowywanej w domu np. gotowany ryż z warzywami i mięsem. Aby wzbogacić karmę o odpowiednie składniki pokarmowe przeciwdziałające powstawaniu łupieżu , można dodać do posiłku łyżeczkę oliwy z oliwek, tranu, lub oleju z łososia. Dodatkowo u lekarza weterynarii dostępnych jest wiele suplementów witaminowych ,oraz specjalistycznych zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, odżywiających skórę i sierść.
Kolejną częstą przyczyna łupieżu są błędy popełniane przy kąpaniu czworonogów. Psa powinno się kąpać nie częściej niż co miesiąc. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, a co za tym idzie, łupieżu. Dodatkowo podrażnienie skóry predysponuje do większej podatności na bakteryjne oraz grzybicze infekcje. Przy kąpaniu należy pamiętać o użyciu odpowiedniego szamponu, przeznaczonego dla psów. Szampony dla ludzi będą podrażniać skórę psa, której pH jest bardziej zasadowe niż człowieka. Wybierając szampon trzeba zwrócić uwagę na stan skóry psa po kąpieli. Jeśli pies zaczyna się drapać, skóra jest przesuszona, lub pojawia się łupież, to znak że szampon jest źle dobrany. Warto inwestować w specjalistyczne preparaty dobre jakościowo, jeśli zajdzie potrzeba to hipoalergiczne, z substancjami nawilżającymi które używane nawet częściej niż raz na miesiąc nie będą podrażniały ani wysuszały skóry. Tego typu szampony są dostępne u lekarzy weterynarii.
Ostatnim czynnikiem który właściciel może spróbować wyeliminować sam jest stres. Warto zastanowić się czy zwierzę nie jest narażone na czynniki stresowe. Jeśli pies jest z natury lękliwy czy niepewny, warto zwrócić się o pomoc do behawiorysty.