Jak dbać o pupili w okresie świątecznym?
Wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia oraz Nowym Rokiem, pamiętajmy, aby w przygotowaniach ująć także naszych pupili, ponieważ los lubi płatać nieprzygotowanym właścicielom figle, szczególnie w świątecznym okresie kiedy wszystkie lecznice są zamknięte. Warto więc zawczasu przygotować się, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
- Po pierwsze, nie obdarowuj pupila na święta masą nowych przysmaków. Nie ma nic złego w uszczęśliwieniu psa lub kota przysmakiem, ale pamiętajmy, aby nie przesadzać z ilością. Najlepiej podać już sprawdzone łakocie, które są przeznaczone dla zwierząt, a nie dla ludzi i które wiadomo, że zwierzę toleruje. W przypadku nowych przysmaków najlepiej podawać jeden naraz. Jeśli po podaniu pojawi się biegunka lub wymioty, należy odstawić nowe smakołyki. Pamiętajmy, że podawanie kości w każdej postaci jest niewskazane, ponieważ kość może zatrzymać się w żołądku lub jelitach. Jeśli tak się stanie, niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska!
- Kolejną zasadą jest niepodawanie jedzenia ze stołu. Ludzkie jedzenie, tłuste i mocno przyprawione może bardzo zaszkodzić naszemu pupilowi, od wywołania zwykłego zatrucia pokarmowego, poprzez ostre zapalenie trzustki, uszkodzenie nerek czy wątroby. Ości z ryb mogą wbić się w podniebienie, przełyk lub dalszą część przewodu pokarmowego. Pamiętajmy, że niektóre pokarmy takie jak np. alkohol, czekolada, rodzynki, orzechy lub słodycze ze sztucznymi słodzikami (ksylitol) mogą bardzo poważnie zaszkodzić zwierzęciu, wywołując zatrucia, a nawet stan zagrażający życiu. W przypadku zjedzenia przez zwierzę czegoś z powyższej listy należy koniecznie skonsultować się z lekarzem weterynarii!
- Dekorując dom, nie zapominajmy o bezpieczeństwie zwierząt. Wszelkie sznurki czy wstążki mogą być zagrożeniem zarówno dla psa jak i dla kota, jeśli zwierzę się w nie zaplącze, lub gdy je zje. Gdyby nasz pupil nadmiernie interesował się konkretną dekoracją, najlepiej będzie usunąć ją z jego zasięgu. Świąteczne rośliny takie jak ostrokrzew, gwiazda betlejemska czy jemioła są dla zwierząt toksyczne i mogą wywołać silne zatrucie, dlatego na pewno nie ryzykowałabym z nimi, mając w domu kota. W przypadku psa, rośliny te należy stawiać na podwyższeniach, aby zwierzę nie miało do nich dostępu.
- Jeśli nasz pupil lubi buszować w poświątecznych śmieciach, należy je jak najszybciej wynieść, aby nie miał dostępu do resztek ze stołu czy śmieci po prezentach, które może zjeść.
Po Świętach Bożonarodzeniowych kolejnym wyzwaniem dla właścicieli i jeszcze większym dla zwierząt jest oczywiście Sylwester. Wybuchy fajerwerków można usłyszeć już tydzień przed Nowym Rokiem. Wiele zwierząt już wtedy zaczyna się bać i chować po kątach, oraz niechętnie wychodzi na spacery. W takich przypadkach warto wcześniej podać preparaty uspokajające, które odpowiednio wyciszą zwierzę i nie doprowadzą do powstania traumy. Zwierzęciu należy zapewnić spokojne miejsce, gdzie będzie mogło przeczekać sylwestra, oraz jeśli to możliwe ograniczyć ekspozycję na wybuchy. - Wprowadzając powyższe zalecenia w życie zapewnimy sobie oraz naszym pupilom bezpieczne i radosne Święta Bożego Narodzenia, których życzy Państwu cała załoga Przychodni AS! :)