KILKA SŁÓW O PASZPORTACH DLA ZWIERZĄT
Osoby, które wybierają się ze swoim pupilem za granicę, często są zdziwione, że zwierzak musi posiadać swój paszport. To jednak bardzo pożyteczny dokument. Jak go wyrobić i do czego jest potrzebny? Sprawdźmy!
PSI PASZPORT
Paszport dla pupila możemy wyrobić u uprawnionego do tego lekarza weterynarii. Weterynarz dokładnie zbada naszego pupila, a także zgromadzi wszystkie informacje dotyczące szczepień, jakie otrzymał, oraz chorób, jakie przeszedł. Wyrobienie paszportu dla psa wiąże się z oznakowaniem pupila przy pomocy chipa lub tatuażu. Dzięki nim nasz zwierzak będzie łatwy do zidentyfikowania, jeśli np. zgubi się za granicą. W chipie, jak i paszporcie, podane są też dane właściciela i numer kontaktowy do niego. Paszport wydawany jest bezterminowo na całe życie zwierzaka. Najlepiej ubiegać się o niego wtedy, gdy psiak skończy 3 miesiące i zostanie po raz pierwszy zaszczepiony na wściekliznę – bez tego szczepienia uzyskanie paszportu jest bardzo utrudnione, a czasami wręcz niemożliwe.
PASZPORT A WIRUS WŚCIEKLIZNY
Dlaczego większość państw wymaga, by podróżujący posiadali paszporty dla zwierząt, które im towarzyszą? To bardzo proste – rządy chcą zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wścieklizny. Niektóre kraje są tak zapobiegawcze, że pomimo honorowanego w krajach Unii Europejskiej i wielu innych krajach zwierzęcego paszportu, wymagają, aby pupil przeszedł dodatkowe badania udowadniające jego odporność na wściekliznę. Zanim więc wybierzemy się z czworonogiem w podróż, warto upewnić się, jakie procedury obowiązują w danym kraju. Jeśli nie planujemy podróży własnym samochodem, pamiętajmy też o sprawdzeniu procedur przewozowych obowiązujących u danego przewoźnika. Najbardziej rygorystyczne wymagania związane z przewozem mają oczywiście linie lotnicze. Poza formalnościami zadbajmy też o komfort pupila. Jeśli nie przepada on za podróżowaniem, poprośmy lekarza o przepisanie leków uspokajających, które wyciszą naszego zwierzaka na czas przejazdu lub lotu.