DLACZEGO ODROBACZANIE ZWIERZĄT DOMOWYCH JEST WAŻNE?
Z pewnością każdy właściciel zwierzęcia domowego chce, aby jego podopieczny znajdował się w jak najlepszym stanie. Dlatego też musi mu zapewniać ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Jedną z bolączek, która czyha na naszych pupili, są pasożyty. Z tego powodu należy regularnie odrobaczać swoje zwierzę.
Częste odrobaczanie jest szczególnie ważne między innymi dlatego, że procesów zachodzących we wnętrzu zwierzęcia nie widać gołym okiem. Jeżeli na skórze psa lub kota pojawią się jakieś niepokojące zmiany, od razu mamy możliwość to dostrzec. Natomiast gdy niebezpieczne drobnoustroje zaatakują wnętrze, nie zauważymy tego od razu. W związku z tym odrobaczanie należy wykonywać nawet wtedy, jeżeli nie istnieje podejrzenie, iż naszemu pupilowi coś dolega. Zabieg ten będzie miał wówczas charakter profilaktyczny.
ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z ROBACZYCĄ
Jeżeli jednak znajdujące się w organizmie zwierzęcia pasożyty doprowadzą do rozwoju choroby, dostrzeżemy to również prędzej czy później po zachowaniu pupila. Dlatego należy przywiązywać szczególną uwagę do tego, jak się czuje i co daje po sobie poznać nasz ulubieniec. Jeśli tylko zacznie się z nim dziać coś niepokojącego, natychmiast trzeba na to zareagować. Jakie symptomy świadczą o zarobaczeniu pupila? Między innymi apatia, nadmierny ślinotok, częste biegunki. Objawów tych nie można lekceważyć zwłaszcza wtedy, jeżeli nasze zwierzę znajduje się jeszcze na wczesnym etapie rozwoju. Szczenięta mogą na przykład być przez pasożyty doprowadzone nawet do śmierci. Dlatego też małe pieski należy odrobaczać znacznie częściej niż duże. Podczas gdy dorosłego psa wystarczy poddawać temu zabiegowi co pół roku, szczeniaka należy odrobaczać przynajmniej raz w miesiącu.
Zarówno jeżeli podejrzewamy u swojego pupila robaczycę, jak i wtedy, gdy chcemy wykonać odrobaczanie jedynie profilaktycznie, należy udać się do lekarza weterynarii. Potwierdzi on lub negatywnie zweryfikuje naszą diagnozę i zastosuje odpowiednie środki.