CZYM U PSÓW OBJAWIA SIĘ DYSPLAZJA STAWÓW?
Mianem dysplazji stawów określa się schorzenie, które jest związane z nieprawidłowościami zauważalnymi w obrębie stawów. Nieleczone powoduje przewlekły ból u czworonoga, który utrudnia mu codzienne czynności. W związku z tym niezwykle ważne jest szybkie zauważenie objawów mogących świadczyć o rozwoju dysplazji stawów. Po czym poznać to schorzenie? Co może w przypadku jego wystąpienia zrobić lekarz weterynarii?
OBJAWY DYSPLAZJI STAWÓW U PSÓW
W początkowych fazach schorzenia pies odczuwa dyskomfort podczas chodzenia, który z czasem przeradza się w ból. W związku z tym właściciele czworonogów często obserwują, że ich pupile bardzo ostrożnie wstają, siadają czy chodzą. Nierzadko nawet zwykle aktywne psy nie chcą wychodzić na spacery. Często zwierzęta cierpiące na to schorzenie nie mogą wchodzić po schodach przez towarzyszący temu ból. Przy dysplazji stawów psy zazwyczaj charakterystycznie chodzą ze względu na sztywność kończyn.
Właściciele widzą także, że ich pupile nienaturalnie kołyszą biodrami podczas chodzenia. Po pewnym czasie zauważalny jest również zanik mięśni na kończynach. Warto także zaznaczyć, że choć predysponowane do tego schorzenia są duże psy, też właściciele małych ras nie powinni ignorować takich objawów i po ich zauważeniu od razu udać się do lekarza weterynarii.
LECZENIE DYSPLAZJI STAWÓW PRZEZ LEKARZA WETERYNARII
Warto upewnić się, że klinika weterynaryjna, do której udajemy się z psem z podejrzeniem dysplazji, ma odpowiednie wyposażenie. Lekarz przyjrzy się temu, jak pies się porusza, a także wykona badanie RTG. W niektórych przypadkach specjalista może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym. W innych stosuje się odpowiednie leki, które pomagają w złagodzeniu dolegliwości dotykających czworonoga, przywracając mu komfort.