CHOROBY STAWÓW U PSÓW I KOTÓW. METODY LECZENIA
Zwierzęta, dokładnie tak jak ludzie, z czasem mogą odczuwać dolegliwości ze strony stawów. Mogą mieć problem z chodzeniem, wejściem po schodach, a nawet do własnego posłania. Narząd ruchu wymaga odpowiednich badań, zabiegów, leczenia oraz rehabilitacji. Właściciel pod czujnym okiem weterynarza jest w stanie zmniejszyć ból i zwiększyć komfort codziennego funkcjonowania ukochanego pupila.
CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ?
Zwyrodnienie stawów to wyjątkowo uciążliwa i bolesna dolegliwość, która pojawia się zarówno u psów, jak i u kotów. Niezależnie od tego jak bardzo właściciel dba o żywienie i zapewnia odpowiednią dawkę ruchu pupilowi, po wejściu w pewien wiek zaczyna on odczuwać nieprzyjemne dolegliwości ze strony narządu ruchu.
Ponieważ zwierzęta dłużej ukrywają symptomy choroby, cechuje je większa tolerancja na ból i duża zwinność, właściciel może nie zauważyć pierwszych objawów tego, że ze zwierzakiem dzieje się coś niedobrego. Uwagę zwrócić powinny przede wszystkim:
- zmniejszenie aktywności w ciągu dnia,
- niechęć do wskakiwania i zeskakiwania z mebli,
- trudności z wchodzeniem po schodach,
- sztywny chód,
- pies lub kot kuleje.
Gdy właściciel zauważy zmianę w sposobie poruszania się pupila, lepiej udać się do gabinetu weterynaryjnego, gdzie można wykonać zdjęcie RTG, które od razu wyjaśni co dzieje się ze stawami zwierzęcia.
JAK LECZYĆ CHORE STAWY U PSÓW I KOTÓW?
Po wykonaniu zdjęcia określa się, w których dokładnie stawach zachodzą zmiany chorobowe. Lekarz przepisuje leki przeciwzapalne i przeciwbólowe dedykowane psom lub kotom. Mają one zmniejszyć dyskomfort i stan zapalny stawów. Po tym jak nastąpi poprawa, zwierzętom podaje się chondroprotetyki i suplementy mające wspierać regenerację chrząstek stawowych.
Zwyrodnienie stawów to choroba, która z czasem postępuje, dlatego należy dbać o kondycję zwierzęcia i zahamowanie postępu zmian. Pomocne są masaże, laser, fizjoterapia i ćwiczenia. Należy dobrać też właściwe legowisko, dla kotów kuwetę (np. z niższym wejściem), co zwiększy komfort i poczucie bezpieczeństwa zwierzęcia.